Popularyzacja ruchu zero waste sprawiła, że coraz częściej zastanawiamy się, jak możemy wykorzystać odpadki, które wytwarzamy. Czy naprawdę wszystkie z nich muszą wylądować w koszu? A może istnieje jakiś przepis na ich sensowne wykorzystanie?
Polacy to naród słynący ze swojej miłości do ziemniaków. W przeciętnym polskim domu spożywa się je do niemal każdego obiadu. Łatwo sobie wyobrazić, jak wiele z tego lubianego warzywa trafia do kosza. Okazuje się jednak, że istnieje wiele sposobów na wykorzystanie ziemniaka do samego końca. Z tego tekstu dowiesz się, jak wykorzystać ziemniaczane skórki w kosmetyce, lecznictwie, przygotowaniu przekąsek, sprzątaniu i ogrodnictwie.
Chipsy z obierek ziemniaka
Chipsy z ziemniaczanych obierków to chyba najbardziej rozpowszechniona metoda wykorzystania skórek z tych warzyw. Nawet jeżeli nie miałeś/miałaś okazji ich skosztować, to istnieje duża szansa, że informacja o nich obiła Ci się o uszy. Chipsy z obierek to świetny przepis niezależnie od tego, czy żyjesz w mieście, czy na wsi. Nie wymagają wiele zachodu i stanowią zdrowszą alternatywę dla takich grzesznych przekąsek, jak klasyczne chipsy. Co więcej, możesz je przygotować przy okazji obierania ziemniaków na obiad. Pamiętaj jednak, by wybierać do tego celu warzywa z upraw ekologicznych.
Składniki:
- ziemniaczane obierki z około 4-5 sporych ziemniaków – pamiętaj, żeby wyszorować bulwy przed obraniem,
- 2-3 łyżki oleju lub oliwy,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu.
Przygotowanie:
Rozgrzej piekarnik do 220°C. Blachę wyłóż folią aluminiową. Wysyp na nią obierki i polej je olejem lub oliwą oraz połową przypraw. Wstaw blachę do piekarnika i piecz całość przez około 10-15 minut, aż skórki zrobią się brązowe i chrupiące. Kontroluj czas, bo piekarnik piekarnikowi nierówny, a i grubość obierków ma znaczenie dla tempa ich przypiekania się. Po wyjęciu posyp je jeszcze raz przyprawami – solą i pieprzem.
Przepisy na chipsy z obierek można modyfikować, jak każdy inny rodzaj jedzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poeksperymentować w kuchni i posypać część skórek np. wędzoną papryką albo sproszkowaną cebulą.
Obierki z ziemniaków na siwe włosy
Już nasze mamy, a właściwie nawet ich mamy (i wiele bardziej odległych pokoleń) korzystały z kosmetycznych właściwości ziemniaków. Woda, w której wcześniej moczyły się ziemniaki lub same ich skórki, stanowi jedną z najstarszych receptur na naturalne przyciemnienie włosów. Co więcej, woda po wymoczeniu obierków zawiera witaminy i minerały wzmacniające włosy niczym porządna odżywka.
Składniki:
- obierki z 4-5 ziemniaków,
- 2 litry wody.
Przygotowanie:
Całość obierków z ziemniaków zalej wodą w dużym garnku i doprowadź mieszankę do wrzenia. Ziemniaki powinny gotować się przez około 25-30 minut. Po tym czasie należy napar ostudzić. Gdy jest już chłodny, możesz przelać go przez sitko do zamykanego naczynia, np. słoika.
Jak używać ziemniaczanej płukanki? Jak odżywkę. Po umyciu włosów rozprowadź na nich płyn z obierek i wymasuj skalp. Możesz też przelać mieszankę do atomizera i dokładnie rozpylić specyfik na włosy. Potrzymaj mieszankę na głowie 20 minut. Po tym czasie wypłucz włosy. Najlepiej powtarzać zabieg trzy razy w tygodniu.
Obierki ziemniaków jako nawóz
Nawozy z obierek to oczywisty pomysł na wykorzystanie resztek warzyw. By jednak ich zastosowanie przyniosło korzyści, zamiast strat warto wiedzieć, jak odpowiednio przygotować obierki do roli użyźniacza. Nigdy nie wykorzystuj jako nawozu świeżych obierek. Po pierwsze, zaczną gnić, co może spowodować infekcję hodowanych roślin. Po drugie, przyciągną gryzonie, które też mogą zrujnować Twój ogródek. Istnieje kilka sposobów na to, by przygotować ziemniaczane resztki do roli nawozu. Oto dwa najważniejsze:
- Suszenie. Obierki trzeba dobrze umyć, odcisnąć, osuszyć, a następnie pozwolić im zupełnie wyschnąć. Można suszyć je na zewnątrz (kiedy nie jest zbyt wilgotno), w mieszkaniu na kaloryferze albo w piekarniku (pieczemy je wtedy w 100 stopniach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia). W zależności od metody oraz grubości skórek może zająć to od kilku godzin do 3 tygodni. Suche obierki można gromadzić przez cały rok i wykorzystać, gdy będą potrzebne. Nie zajmują wiele miejsca.
- Mrożenie. To chyba najłatwiejsze, co możesz zrobić, o ile masz odpowiednio dużo miejsca. Po prostu wkładaj obierki do wydzielonej szuflady lub innego pojemnika w zamrażarce, by wykorzystać je później.
Wysuszona lub zamrożona skórka ziemniaka to dopiero półprodukt. Na wiosnę trzeba umieścić go w dużym pojemniku (na przykład w beczce), wypełnionym bardzo gorącą wodą. Całość powinna moczyć się przez 2-3 dni (warto ją czasami przemieszać). Tak przygotowane ziemniaki mogą zostać wykorzystane jako nawóz. „Wodą” ze skórek rośliny podlewać można co 10-14 dni.
Obierki z ziemniaków na kamienie żółciowe
Skórka z ziemniaka może również okazać się sprzymierzeńcem w walce z kamieniami nerkowymi i żółciowymi. Według przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisów wywar z ziemniaczanych skórek przynosi zbawienne efekty już po 2-3 tygodniach.
Składniki:
- skórki z ziemniaków (ekologicznych, bez przerostów czy kiełek),
- woda.
Przygotowanie:
Zalej skórki wodą tak, by w całości je przykryła. Gotuj obierki do miękkości. Zlej odwar do dzbanka lub innego naczynia. Pij go przed głównymi posiłkami (3 razy dziennie po 250 mililitrów). Pamiętaj, by przechowywać go w lodówce i regularnie przygotowywać świeże porcje. Kamienie powinny złagodnieć przed upływem 3 tygodni stosowania. By wspomóc działanie odwaru, zaleca się jego stosowanie razem z lekką dietą.
Czyszczenie komina obierkami z ziemniaków
Wiele można się spodziewać po warzywnej skórce, ale czyszczenie komina przy jej wykorzystaniu to naprawdę zaskakujący pomysł, prawda? Ma on jednak swoje podłoże logiczne. Skrobia ziemniaczana zawarta w obierkach osiada na kominie i wysusza sadzę, a to z kolei ułatwia jej kruszenie i czyszczenie przewodów. Oczywiście korzystanie z tej metody nie zwolni Cię z tego, by dokładnie wyczyścić komin mechanicznie, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa ułatwi Ci pracę. Co zrobić, by móc wykorzystać obierki z ziemniaków w formie czyściwa? Wystarczy je wysuszyć i spalić.
Stale pojawiają się nowe przepisy na wykorzystanie ziemniaczanych skórek
Upowszechnienie się idei maksymalnego wykorzystywania pożywienia i innych produktów obudziło w ludziach kreatywność. Nie tylko sięgają do starych zapisków i książek, w których znajdują się często dawne sposoby na ekologiczne życie (chociaż wtedy nikt tak o nich nie myślał), ale i wymyślają własne rozwiązania. Dzisiejszy temat artykułu moglibyśmy więc z powodzeniem rozwinąć o przepisy na kosmetyki do pielęgnacji skóry, środki do odkamieniania albo sposoby na zagęszczenie zupy bez dodawania mąki. Jesteśmy przekonani, że wiele z nich pozwoli zmienić przyzwyczajenia ludzi z różnych stron świata i przestawić ich na życie choć trochę bardziej zgodne z naturą.