w

Jak zrobić domowy peeling do twarzy? 5 naturalnych przepisów DIY

Jak zrobic domowy peeling do twarzy

Dobrej jakości kosmetyki nigdy nie należały do najtańszych i nic nie wskazuje na to, by rzecz miała się w najbliższym czasie zmienić. Co więcej, producenci kosmetyków nierzadko liczą sobie podwójnie za środki naturalne. Dlaczego?

Z jednej strony wynika to z samej charakterystyki podobnych kosmetyków. Zmniejszona liczba środków utrwalających prowadzi do krótszego terminu przydatności, a samo stosowanie składników ekologicznych też generuje dodatkowe koszty. Z drugiej jednak strony koncerny mogą sobie na to pozwolić ze względu na ogromny popyt i wciąż jeszcze dopiero rozwijającą się konkurencję. Poza tym, po prostu utarło się, że naturalne kosmetyki muszą być drogie. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie, czego doskonałym przykładem są poniższe przykłady. Domowy peeling do twarzy zrobisz z produktów za raptem kilka złotych.

Domowe peelingi do twarzy – zasady przygotowania i przechowywania

Zanim przystąpisz do przygotowywania domowych kosmetyków, musisz zapamiętać kilka ważnych informacji. Pomogą Ci one zmaksymalizować efekty środków DIY i uchronią Cię przed nieprzyjemnymi konsekwencjami potencjalnych błędów. Co musisz wiedzieć, zanim przygotujesz domowy peeling, czy jakikolwiek inny kosmetyk?

  • Stosuj wyłącznie najwyższej jakości produkty. Sięgaj po składniki oznaczone jako bio lub ekologiczne. Uchroni Cię to przed szkodliwym wpływem pestycydów i innych chemikaliów, które stosuje się w przemyśle.
  • Kosmetyki przechowuj w szczelnym pojemniku nie dłużej niż 2 dni, a najlepiej zużyj od razu całość.
  • Dostosuj składniki kosmetyku i ich działanie do swojego typu cery oraz aktualnych potrzeb. Domowy peeling tak samo, jak ten kupny nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeżeli będzie źle dobrany.

Jak często stosować domowy peeling do twarzy?

Zalecana częstotliwość stosowania peelingu zależy od typu posiadanej cery. Nie przekraczaj wskazanej liczby zabiegów w ciągu tygodnia. Więcej nie zawsze znaczy lepiej. W tym przypadku może prowadzić do podrażnień i zaczerwienień.

  • Cera tłusta – skóra osób ze skłonnościami do przetłuszczeń jest nieco grubsza i wymaga częstszego peelingowania. Z powodzeniem możesz stosować na niej domowy peeling 2 razy w tygodniu.
  • Cera normalna – osoby o normalnym typie cery mogą sięgać po domowy peeling raz w tygodniu. Może warto zaplanować sobie regularny rytuał oczyszczający konkretnego dnia?
  • Cera wrażliwa lub naczynkowa – osoby o delikatnej skórze nie powinny stosować peelingu zbyt często – raz na dwa tygodnie lub raz na miesiąc w zupełności wystarczy. Wskazane jest przy tym zrezygnowanie z wszelkiego rodzaju grubych ziarenek czy granulek, które mogłyby podrażnić skórę.

Niezależnie od typu skóry, zanim zastosujesz peeling do twarzy, upewnij się, że nie jest ona podrażniona. Zabiegu złuszczania naskórka nie powinno też przeprowadzać się bezpośrednio po opalaniu oraz w przypadku świeżej, intensywnej opalenizny lub poparzeń słonecznych.

Dla najlepszych efektów przed nałożeniem peelingu na twarz należy ją najpierw oczyścić. Zmyj makijaż płynem micelarnym, a następnie zastosuj delikatny żel lub piankę. Potem potraktuj skórę tonikiem. Dopiero na tak przygotowaną skórę nałóż peeling. Masuj twarz, omijając okolice oczu i ust, okrężnymi ruchami kilka minut, po czym zmyj całość ciepłą wodą.

Domowe peelingi do twarzy – przepisy

Naturalny peeling do twarzy przygotujesz z wielu różnych składników. Poniższa lista to tylko kilka możliwości. Świat domowych kosmetyków jest dużo bogatszy. We własnym zaciszu przygotujesz najróżniejsze specyfiki. Od tej pory płatków owsianych, oliwy z oliwek, oleju kokosowego, a nawet kawy czy cukru nie będziesz już traktować wyłącznie jako pysznych produktów spożywczych. Zamiast tego staną się składnikami wyjątkowych eliksirów piękności!

Peeling cukrowy z kiwi do twarzy

To fantastyczna opcja nawilżająca, odżywiająca i rozjaśniająca. Zawarte w tym przepisie kiwi ułatwia ścieranie martwego naskórka, spowalnia procesy starzenia się skóry, dodaje witalności, zmiękcza i uelastycznia skórę. Ten peeling do twarzy polecamy zwłaszcza w przypadku skóry tłustej i trądzikowej oraz suchej (także dla osób zmagających się z łuszczycą).

Składniki:

  • 1 owoc kiwi
  • 1,5 szklanki brązowego cukru trzcinowego
  • 2 łyżeczki skórki z cytryny lub limonki

Przygotowanie:

Kiwi zblenduj lub rozgnieć widelcem. Dodaj pozostałe składniki. Jeżeli całość wyda Ci się zbyt rzadka (co może się stać w przypadku bardzo soczystego owocu), dodaj nieco więcej cukru.

Peeling z migdałów do twarzy

Zawarte w tym przepisie migdały, poza działaniem ścierającym, mają właściwości wzmacniające i odżywcze. Hamują też działanie wolnych rodników. Z kolei jogurt naturalny to źródło cynku, wapnia, kwasu mlekowego oraz witamin z grupy B. Każdy z nich wykazuje inne działanie – cynk reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne; wapń chroni skórę przed wysuszeniem; kwas mlekowy działa przeciwzmarszczkowo; a witaminy z grupy B nawilżają i regenerują naskórek. Peeling z migdałów do twarzy polecany jest więc do skóry wrażliwej, suchej i trądzikowej.

Składniki:

  • 1 łyżka migdałów
  • 2 łyżeczki jogurtu naturalnego
  • 1 łyżeczka miodu

Przygotowanie:

Migdały drobno posiekaj lub krótko zmiksuj. Umieść je w miseczce i dodaj pozostałe składniki – jogurt naturalny oraz łyżeczkę miodu. Utrzyj. Jeżeli całość będzie zbyt rzadka, dodaj nieco więcej migdałów.

Peeling z płatków owsianych do twarzy

Peeling z płatków owsianych to zbawienie dla każdego typu skóry. Sprawdzi się zarówno w przypadku cery suchej i wrażliwej, jak i tłustej. Płatki owsiane nie uczulają, więc są bezpiecznym wyborem dla alergików. Pomagają w oczyszczaniu, usuwaniu zaskórników, kojeniu podrażnień (podobnie zresztą działa miód) i stanów zapalnych; zwężają pory, wyrównują powierzchnię skóry i nawilżają. Gdybyś miała wybrać tylko jeden peeling z tej listy albo nie potrafiła się zdecydować na żaden konkretny, zdecydowanie polecamy właśnie ten.

Składniki:

  • 3 łyżki płatków owsianych
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • ciepła woda

Płatki owsiane zmiel lub zmiksuj. Do zmielonych płatków owsianych dodaj miód i sok z cytryny. Uzupełnij całość wodą aż do uzyskania pożądanej konsystencji.

Peeling z otrąb ryżowych do twarzy

Otręby ryżowe to łuska zdejmowana z ziaren brązowego ryżu. Zawierają wiele wartościowych dla skóry składników – od antyoksydantów, przez witaminy B i E i beta-glukany, po pektynę i kwas fitowy. Otręby ryżowe to jeden z sekretów piękna cery Azjatek. Taki peeling rozjaśni skórę, nawilży, wygładzi i doda jej blasku. Szczególnie polecamy go osobom z cerą suchą, wrażliwą, z przebarwieniami i widocznymi naczynkami.

Składniki:

  • 1 szklanka otrębów ryżowych
  • 1/4 szklanki mleka

Przygotowanie:

Otręby zalej mlekiem i odstaw na kilka minut. Całość dokładnie wymieszaj.

Peeling z pomarańczy do twarzy

Sok z pomarańczy ma właściwości odmładzające, odświeżające i odżywcze. Bogactwo witaminy C w tym owocu przeciwdziała uszkodzeniom komórek, intensyfikuje produkcję kolagenu i wzmacnia naczynia krwionośne. Z kolei mąka kukurydziana wygładza, matuje i zmiękcza skórę. Ponadto wchłania sebum. Peeling z pomarańczy doceni zwłaszcza skóra mieszana lub tłusta oraz pozbawiona blasku.

Składniki:

  • 1 pomarańcza
  • mąka kukurydziana

Przygotowanie:

Z pomarańczy wyciskamy sok. Dodajemy do niego mąkę kukurydzianą w takiej ilości, by powstała gęsta papka.

Dlaczego warto regularnie stosować peelingi?

Regularne oczyszczanie twarzy złuszcza martwy naskórek oraz otwiera pory. Odpowiednio często stosowany peeling chroni przed powstawaniem zaskórników i pozwala pozbyć się dotychczasowych zmian i przebarwień. Peeling to też wartościowy sprzymierzeniec jako działanie poprzedzające inne zabiegi – przygotowuje skórę twarzy do przyjęcia czynnych składników serum, kremów, czy maseczek. Peeling stanowi jeden z najprostszych kosmetyków, które możesz samodzielnie wykonać w domu. Jesteśmy wręcz przekonani, że wiele z powyższych przepisów mogłabyś zrealizować w ciągu kilku minut. Większość ich składników jest bowiem dostępna w niemal każdym domu.

Napisane przez admin

Jak zrobic sok z aloesu - przepis

Jak zrobić sok z aloesu – sekret młodości

Obierki z ziemniakow - zastosowanie

Obierki z ziemniaków – zastosowanie. 5 sposobów na wykorzystanie obierek