w

Jak być „eko” na zakupach?

Jak robic ekologiczne zakupy

Ekologiczny styl życia z egzotycznej fanaberii, poprzez modę, staje się obecnie powszechną postawą. To w dalszym ciągu w znacznej mierze moda, ale coraz bardziej świadoma i popularna. Ekologiczna postawa może przejawiać się w różnych okolicznościach.

Jak zachować się ekologicznie na zakupach?

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest z pewnością ograniczenie konsumpcji biorąc, jeśli ekologia jest dla nas ważna. Brzmi banalnie, ale w praktyce bywa trudne. Przyzwyczailiśmy się do dostatku, zarabiamy coraz lepiej, w sklepach ciągle pojawiają się jakieś nowości, reklamy zachęcają do zakupów. W efekcie wytwarzanych jest dużo dóbr, które szybko się nudzą i zastępowane są następnymi, podczas gdy stare trafiają na wysypiska. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest jasne zdefiniowanie swoich potrzeb i zaprzestanie kupowania rzeczy, które nie są nam tak naprawdę niezbędne. Trudno oprzeć się wszechobecnemu marketingowi, modzie i licznym promocjom. W efekcie czego często wychodząc ze sklepu zdajemy sobie sprawę, że kupiliśmy znacznie więcej, niż zmierzaliśmy. Dlatego dobrym pomysłem jest chodzenie na zakupu z listą. I ścisłe się jej trzymanie.
Drugim krokiem jest patrzenie na opakowania. I nie chodzi tu o czytanie etykiet (o tym za chwilę), ale o zwracanie uwagi, jak produkt został zapakowany, a dokładniej ile surowców zostało zużytych na opakowanie. Reguły marketingu sprawiają, że często oferowane produkty pakowane są w sposób mało oszczędny (cukierki owijane w opakowania oddzielnie, a później umieszczone w dodatkowym, często przesadnie dużym opakowaniu, pasty do zębów w zbędnym właściwie tekturowym opakowaniu, itd.). Kupujmy te produkty, które posiadają jak najmniej opakowania. Warto wybierać też opakowania zwrotne, jeśli są dostępne, lub wytworzone z surowców, które łatwo poddać odzyskowi. Dla przykładu szklana butelka jest dużo bardziej ekologiczna od aluminiowej puszki.
Na opakowanie warto zwrócić również uwagę z powodu etykiet. Czytajmy je. Umieszczane na nich informacje pomogą nam wybrać produkty najbardziej przyjazne środowisku. Szukajmy oznaczeń specjalnych ekologicznych certyfikatów i unikajmy składników, które wiążą się z szczególnie dużym wpływem na środowisko (np. olej palmowy).
Na ekologiczne zakupy trzeba przyjść też odpowiednio przygotowanym. Warto mieć ze sobą przynajmniej materiałową siatkę wielokrotnego użytku. Co bardziej zaradni wyposażają się również we własne, czasem domowej roboty siateczki na warzywa i owoce. Starajmy się unikać jak ognia tzw. „zrywek”, czyli małych foliowych woreczków. Mniejsze ilość warzyw i owoców z powodzeniem można zabrać „luzem”.
Choć najważniejszą zasadą ekologicznych zakupów jest „kupować mniej”, to nawet bez szczególnych wyrzeczeń, jesteśmy w stanie ograniczyć wpływ naszych wyborów na środowisko naturalne.

Napisane przez admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Jaka i ile kosztuje hulajnoga elektryczna

Hulajnoga elektryczna – jaki model wybrać i jaka jest cena?

Jak segregowac smieci w 2020 roku

Jak segregować śmieci w 2020 roku?