w

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrac

Zanieczyszczenie powietrza szkodliwymi substancjami, w postaci pyłów i gazów, stanowi obecnie bardzo realny problem – prędzej czy później może stać się przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Podstawą prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu jest czyste, wolne od alergenów, zarodników pleśni czy nadmiaru wirusów i bakterii oraz wszelkich zanieczyszczeń gazowych, powietrze. Tylko jak poprawić jego jakość? Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak – całkiem skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest właściwie dobrany oczyszczacz powietrza. 

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie elektryczne wyposażone w wentylator oraz układ filtrów, a jego podstawowym zadaniem jest dbanie o czyste powietrze pomieszczenia, w którym pracuje. Standardowe oczyszczacze usuwają rozmaite rodzaje zanieczyszczeń, przepuszczając je przez zestaw filtrów. Radzą sobie z pyłami, w tym mikroskopijną, szczególnie niebezpieczną frakcją PM2.5, dymem, lotnymi związkami organicznymi typu złuszczony naskórek zwierząt, odorem, kurzem, alergenami czy mikroorganizmami. 
Ich skuteczność uzależniona jest od rodzaju oraz ilości zastosowanych filtrów. Już trójwarstwowy filtr, w który wyposażony jest na przykład model Xiaomi air purifier 2s, umożliwia bardzo wydajną pracę urządzenia. W jego skład wchodzi:
  • filtr wstępny – zatrzymuje większe cząsteczki, jak  kurz, włosy czy sierść, zabezpieczając pozostałe filtry przed zapychaniem się
  • filtr Hepa – doskonale radzi sobie z pyłami zawieszonymi, alergenami wziewnymi, eliminując jednocześnie z powietrza niektóre bakterie i wirusy
  • filtr węglowy – usuwa organiczne zanieczyszczenia gazowe, neutralizując przy tym nieprzyjemne zapachy różnego pochodzenia

Tak prosty zestaw filtrów dopiero otwiera ranking oczyszczaczy powietrza. Te najnowocześniejsze mogą być wyposażone w szereg dodatkowych filtrów, które skutecznie eliminują określone substancje. Posiadają również wiele praktycznych rozwiązań uzdatniających powietrze pod konkretne zapotrzebowanie – na przykład dla alergików. Przykładem takiego idealnie nadającego się dla tej grupy odbiorców urządzenia jest  oczyszczacz powietrza Sharp KI-G75EUW, z technologią jonizacji Plasmacluster HD 25000. 

Rodzaje oraz funkcje oczyszczaczy powietrza 

Klasyfikacji oczyszczaczy powietrza najczęściej dokonuje się według zastosowanych w nich rodzajach filtrów oraz funkcji dodatkowych. Urządzenia dzieli się na oczyszczacze:

  • standardowe – zawierające podstawowy zestaw filtrów, bez dodatkowego wyposażenia w nawilżacz czy jonizator
  • przeznaczone dla alergików – wyjątkowo skuteczne, jak oczyszczacz powietrza Philips  AC4558
  • antysmogowe – często z dodatkami zeolitu czy żelu krzemionkowego
  • z wbudowanym nawilżaczem powietrza – wygrywa tutaj niejeden ranking oczyszczacz powietrza firmy Sharp z serii KC-G
  • z funkcją jonizacji – dzięki której powietrze zyskuje wyjątkowej świeżości i czystości
Najprostsze urządzenia zaczynają pracę po ich włączeniu, a kończą po wyłączeniu. Jednak użytkownik tak naprawdę nie wie, kiedy jest właściwa pora na uruchomienie lub wzmocnienie pracy oczyszczacza. Można oczywiście zapoznać się z aktualnym stanem zanieczyszczenia powietrza w okolicy, ale producenci wychodząc naprzeciw potrzebom klientów wyposażają oczyszczacze w szereg bardzo użytecznych funkcji. 
Jedną z nich są systemy czujników monitorujących stan powietrza w pomieszczeniu, które po wykryciu przekroczenia określonych norm same regulują proces oczyszczania powietrza. Inną przydatną opcja jest tryb nocny umożliwiający spokojny sen przy zredukowanym poziomie hałasu, bez obaw o jakość powietrza. 

Wachlarz oferowanych przez rynek urządzeń jest bardzo szeroki. Różnorodność ich wyposażenia pozwala każdemu na dopasowanie do indywidualnych potrzeb najlepszego wariantu. Dobrym przykładem są oczyszczacze powietrza Samsung – można wśród nich wybierać od prostych modeli do 1000 zł, aż do zaawansowanych technologicznie, sterowanych smartfonem za blisko 3000 zł.

Oczyszczacz powietrza – czy jest niezbędny?

Negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza na organizm człowieka jest ogromny. Jeszcze do niedawna raczej tylko alergicy kupowali oczyszczacze powietrza. Ranking miast, przedstawiony w raporcie wydanym w 2018 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jest jednak nieubłagany. Aż 15 miast w Polsce znajduje się w pierwszej trzydziestce miejsc o mocno przekroczonych poziomach pyłów. Ta sytuacja niestety nie poprawia się, a jej skutki to stały wzrost liczby zachorowań na wiele groźnych chorób związanych między innymi z układem oddechowym, krwionośnym oraz nerwowym.
Naukowcy alarmują, że oddychanie smogiem jest tak niebezpieczne, jak palenie papierosów. Dlatego oczyszczacz powietrza, przestał już być jedynie ulgą dla alergików. Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z konieczności filtracji powietrza w pomieszczeniach za pomocą urządzeń, które niemal w 100% potrafią wyeliminować z niego szkodliwe zanieczyszczenia. 

Zdrowie nie ma ceny! Czyste powietrze w domu czy biurze to podstawa dobrej kondycji psycho-fizycznej. Nie trzeba od razu wydawać ogromnych sum na odpowiedni sprzęt. W przystępnej cenie można kupić dobrej jakości oczyszczacze powietrza Xiaomi, czy innej marki, i wydatnie zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na różne choroby przewlekłe, ciesząc się komfortem swobodnego oddychania i lepszego samopoczucia.

Napisane przez admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Jak zrobic ekologiczny plyn do rak

Jak zrobić ekologiczny żel do dezynfekcji rąk?

Jaka deskorolke elektryczna wybrac

Jak wybrać najlepszą dla siebie deskorolkę elektryczną?