w

Naturalny antyperspirant do zrobienia w domu? To możliwe!

Naturalny antyperspirant do zrobienia w domu

Półki drogerii są pełne kosmetyków, których zadaniem jest powstrzymanie wydzielania potu i utrzymanie poczucia świeżości przez cały dzień. Klienci chętnie sięgają po dezodoranty i antyperspiranty w sztyfcie, kulce lub sprayu, doceniając ich właściwości i zapach. Jednak część kupujących zaczęła zastanawiać się, co dokładnie znajduje się w ich składzie. Są to produkty aplikowane codziennie, dlatego troska o bezpieczeństwo jest jak najbardziej uzasadniona, a niektóre składniki mogą budzić podejrzenia. W związku z tym pojawia się pytanie, czy istnieje alternatywa dla klasycznych dezodorantów i antyperspirantów? Okazuje się, że tak, a dodatkowo można wykonać je samodzielne!

Naturalny antyperspirant – czym różni się od klasycznego?

Coraz większa grupa klientów świadomie czyta składy kupowanych produktów. Ten nawyk powinien dotyczyć również kosmetyków. Aby zniwelować nieprzyjemny zapach i zapobiec nadmiernemu wydzielaniu potu, producenci klasycznych antyperspirantów używają szeregu substancji chemicznych. U osób posiadających wyjątkowo wrażliwą skórę pod pachami mogą spowodować podrażnienia, a dodatkowo wciąż trwają dyskusje nad bezpieczeństwem niektórych z nich. Nawet jeśli użytkownicy kosmetyków nie odczuwają dyskomfortu po zastosowaniu antyperspirantu, nie oznacza to, że w długiej perspektywie nie są narażani na poważne choroby. Wybierając produkty naturalne, masz kontrolę nad tym, co znajduje się w składzie oraz gwarancję, że wykorzystane komponenty są w pełni bezpieczne. Jakie składniki znajdują się w klasycznych antyperspirantach i dlaczego lepiej zrezygnować z nich na korzyść kosmetyków ekologicznych?

  • Aluminium – budzi kontrowersje, ponieważ przez skórę wnika do organizmu, a badania wskazują, że może mieć działanie estrogenne i genotoksyczne, przyczyniając się tym samym do rozwoju raka piersi.
  • Parabeny – powszechnie stosowane jako środki konserwujące podejrzewane są o negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu.
  • Triclosan – ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, ale jednocześnie został uznany za pestycyd i potencjalny czynnik rakotwórczy.
  • Syntetyczny zapach – pod tym określeniem może kryć się wiele różnych substancji, dlatego mogą przyczynić się do pojawienia się na skórze podrażnień, prowadzić do zaburzeń hormonalnych lub innych negatywnych skutków zdrowotnych.

Naturalne dezodoranty i antyperspiranty – dlaczego nie są tym samym?

Słowa „dezodorant” i „antyperspirant” często stosowane są zamiennie, ale warto pamiętać, że są to dwa różne kosmetyki. Po dezodoranty mogą sięgnąć osoby, które chcą zniwelować nieprzyjemny zapach potu. W ich składnie znajdują się przede wszystkim substancje antybakteryjne i zapachowe. Jeśli problemem jest nadmierna potliwość, zwłaszcza pod pachami, naturalny dezodorant może być niewystarczający. Antyperspiranty to produkty mocniejsze i ich zadaniem jest ograniczenie wydzielania potu na wiele godzin. Warto pamiętać o tej różnicy dopasowując kosmetyk do swoich potrzeb.

Jak zrobić antyperspirant DIY?

Dlaczego mając dostęp do gotowych antyperspirantów, zajmować się ich samodzielnym przygotowaniem? Dla coraz większej grupy osób priorytetem jest poszukiwanie ekologicznych rozwiązań i wykorzystanie naturalnych składników. Nie oglądają się już na znane marki i chcą bardziej świadomie dbać o swoje zdrowie i kondycję skóry. Dodatkowo wcale nie jest to trudne!

Antyperspirant do smarowania z masłem kokosowym

Kosmetyk w kremie będzie komfortowy w użytkowaniu, a dodatkowo wykorzystanie jako bazy oleju kokosowego działa nawilżająco na skórę. Już sam w sobie może spełniać rolę antyperspirantu, ale dodatek sody oczyszczonej, mąki ziemniaczanej i olejku eterycznego wzmacnia jego właściwości antybakteryjne i pomaga pochłaniać pot. Aby wykonać krem, wystarczy 50g sody oczyszczonej, 50g mąki ziemniaczanej, 4 łyżki oleju kokosowego oraz wybrany olejek eteryczny.

Antyperspirant w pudrze z olejkiem z drzewa herbacianego

Naturalne antyperspiranty mogą mieć formę pudru, który bardzo dobrze pochłonie wilgoć. Aby stworzyć taki kosmetyk we własnym domu, wystarczy połączyć mąkę ziemniaczaną (4 łyżki), sodę oczyszczoną (3 łyżki) oraz dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego.

Antyperspirant w sztyfcie z olejkiem rozmarynowym

Popularne dezodoranty w sztyfcie mogą mieć swój naturalny odpowiednik. W tej roli świetnie sprawdzi się połączenie wosku pszczelego, olejku ze słodkich migdałów i sody oczyszczonej w stosunku 1:1:1. Warto dodać do nich ulubiony olejek eteryczny, który działa antybakteryjnie i dzięki zapachowi uprzyjemnia stosowanie antyperspirantu.

Dlaczego warto stosować naturalne antyperspiranty?

Ekologiczne antyperspiranty, to rozwiązanie, które zyskuje na popularności i pozwala ograniczyć codzienne zakupy w sklepie z kosmetykami. Coraz więcej osób przekonuje się, że odpowiednie dla wrażliwej skóry i pozwalają czuć się komfortowo w ciągu dnia, niwelując zapach potu. Tworząc własny antyperspirant lub dezodorant naturalny, mamy pełną kontrolę nad użytymi składnikami, a dodatkowo możemy sami zdecydować o zapachu kosmetyku. Przywołane przepisy udowadniają, że można zrezygnować ze szkodliwego aluminium czy parabenów i zastąpić je produktami z kuchennych szafek, takimi jak olej, mąka ziemniaczana i soda oczyszczona. A wszystko to z korzyścią dla własnego zdrowia i środowiska!

Napisane przez admin

Naturalne i ekologiczne lakiery do paznokci - czym roznia sie od klasycznych

Naturalne i ekologiczne lakiery do paznokci – czym różnią się od „klasycznych”?

Jakie naturalne kosmetyki dla noworodka wybrac

Jakie naturalne kosmetyki dla noworodka wybrać? Sprawdzamy składy