w

Jakie naturalne kosmetyki dla noworodka wybrać? Sprawdzamy składy

Jakie naturalne kosmetyki dla noworodka wybrac

Pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka to już od pierwszego dnia życia ważne wyzwanie stojące przed rodzicami. W drogeriach można znaleźć szeroką ofertę kosmetyków dla niemowląt, a wybór najlepszej opcji może przysporzyć wielu problemów i wątpliwości. Coraz większa grupa dzieci boryka się z problemami charakterystycznymi dla skóry atopowej, a wówczas niewłaściwie dobrany produkt może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego rodzice do codziennej pielęgnacji coraz chętniej wybierają kosmetyki naturalne pozbawione potencjalnie drażniących lub szkodliwych substancji.

Kosmetyki dla dzieci – rodzaje

Dziecięca wyprawka to nie tylko ubranka czy zabawki, ale także kosmetyki, które będą potrzebne już od pierwszych dni życia malucha. Producenci starają się jak najlepiej trafiać w potrzeby niemowlaków i ich rodziców, oferując produkty, które przydadzą się podczas codziennej kąpieli, ale także posłużą do pielęgnacji czy masażu.

 • chusteczki nawilżające – mogą przydać się niemal w każdej sytuacji i pomogą w utrzymaniu higieny. Rodzice chętnie sięgają po nie, gdy chcą podetrzeć pupę dziecka, wytrzeć jego ręce lub buzię podczas spaceru lub zetrzeć ulewający się pokarm.
 • żel do mycia ciała – jeden z podstawowych kosmetyków dla noworodka, niezbędny podczas codziennej kąpieli. Właściwie wybrany będzie miał również właściwości pielęgnacyjne.
 • krem na odparzenia – podrażnienia, pojawiające się najczęściej o okolicy pieluszkowej, to częsty problem u noworodków. Warto mieć pod ręką zasypkę i krem przeciw odparzeniom, by móc im zapobiegać.
 • oliwka – kosmetyk niezbędny do codziennej pielęgnacji skóry noworodka już od 1 dnia życia. Ma doskonałe właściwości nawilżające i może służyć również do wykonania odprężającego masażu. Zwykle zawiera dużo naturalnych składników, które zauważalnie wpływają na nawilżenie skóry.
 • szampon do włosów – rodzice chętnie włączają go do codziennej pielęgnacji lub wybierają kosmetyki wielofunkcyjne – przeznaczone do ciała i włosów dziecka.
 • krem do twarzy – intensywna pielęgnacja skóry twarzy jest ważna przede wszystkim, gdy podczas spacerów jest ona narażona na niesprzyjające warunki atmosferyczne: działanie promieni słonecznych, wiatru oraz zimna.

Jakich składników nie powinny zawierać kosmetyki dla niemowląt?

Producenci kosmetyków dla dzieci deklarują, że są to produkty delikatne i bezpieczne. Coraz więcej rodziców weryfikuje te obietnice, sprawdzając ich skład, zanim trafią do wyprawki dla niemowlaka. Podczas zakupów warto zwracać uwagę, by produkty nie zawierały następujących substancji, które powszechnie występują w mydłach, kremach, żelach, szamponach, balsamach, oliwkach oraz innych produktach do pielęgnacji maluchów:

 • SLS i SLES – to silne detergenty wykorzystywane w żelach i szamponach, mogą naruszyć delikatną warstwę ochronną skóry maluszka i powodować podrażnienia.
 • parabeny – w składnie kosmetyków dla dzieci i niemowląt mogą kryć się pod takimi nazwami jak methylparaben, ethylparaben, propylparaben czy benzylparaben. Są to konserwanty, które mogą wywołać reakcje alergiczne oraz w dłużej perspektywie negatywnie wpływać na układ hormonalny.
 • PEG i PPG – do produkcji tych emulgatorów wykorzystuje się tlenek etylu, który uznawany jest za substancję rakotwórczą.
 • filtry – składniki, takie jak Octyl Salicylate, Benzophenone – 3 i 4 czy Ethylhexyl należą do chemicznych filtrów UV mogących powodować alergie i przyczyniać się do zmian hormonalnych.
 • phenoxyethanol –należy do substancji konserwujących o działaniu bakteriobójczym. W przypadku wrażliwej skóry dzieci może powodować wysypkę.
 • triethanolamine (TEA) – jego zadaniem jest regulowanie pH kosmetyku, wątpliwości budzi jego potencjalne kancerogenne działanie oraz fakt, że może powodować przesuszenie skóry i reakcje alergiczne.
 • olej mineralny – to substancja ropopochodna, która nie zapewnia prawidłowego nawilżenia, a jedynie tworzy na skórze powłokę nieprzepuszczającą składników czynnych kosmetyków i utrudniającą naturalne wydzielanie potu.

Jaki skład mają najlepsze kosmetyki naturalne dla dzieci?

Co decyduje o tym, że mamy do czynienia z kosmetykami bio, nadającymi się do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowląt i dzieci? Najważniejszy powinien być zawsze naturalny skład, a nie wyłącznie deklaracje producenta. Warto zweryfikować, co dokładnie znajduje się w produktach z serii „baby” i wybrać te pełne wartościowych substancji.

Właściwości nawilżające mają oleje pochodzenia naturalnego, które są najlepszym zamiennikiem olejów mineralnych. Kosmetyki dla noworodka mogą zawierać olej jojoba, olej ze słodkich migdałów czy olejek arganowy. Zwykle można znaleźć je w oliwkach dla dzieci, ale w takich produktach jak płyn do kąpieli czy chusteczki nawilżane stanowią często dodatkowy, cenny składnik chroniący skórę przed wysuszeniem. Naturalne kosmetyki dla niemowląt zawierają również ekstrakty roślinne, takie jak wyciąg z rumianku, nagietka czy aloesu, które mają za zadanie łagodzenie podrażnień. Cenny będzie również dodatek witamin: E, A lub F, które pomogą zregenerować się podrażnionej skórze i odbudować naturalną warstwę ochronną.

Wybierasz kosmetyki dla dzieci? Kieruj się atestami

Kosmetyki dla niemowląt to często jednocześnie produkty dedykowane dla skóry skłonnej do podrażnień. Dlatego zawierają naturalne składniki, delikatne substancje myjące i hipoalergiczne formuły. Wiarygodnym potwierdzeniem, że okażą się odpowiednie w pielęgnacji skóry dziecka, będą dla rodziców atesty wydawane przez jednostki medyczne i badawcze. Do najbardziej rozpoznawalnych i wzbudzających zaufanie należą rekomendacje Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA), Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) oraz Państwowego Zakładu Higieny (PZH). Warto szukać tego rodzaju oznaczeń na etykietach produktów służących pielęgnacji noworodka – marki chętnie się nimi chwalą, więc nie trzeba w tym celu sprawdzać kilku osobnych list. Atesty będą szczególnie ważne, jeśli dziecko jest alergikiem, a rodzice szukają produktu, który nie uczula, ale także łagodzi podrażnienia.

Napisane przez admin

Naturalny antyperspirant do zrobienia w domu

Naturalny antyperspirant do zrobienia w domu? To możliwe!

Aromaterapia, czyli zapachy, które leczą