w

Jak zrobić ekologiczny żel do dezynfekcji rąk?

Jak zrobic ekologiczny plyn do rak

Pandemia koronawirusa, która pojawiła się w Polsce w pierwszej połowie 2020 roku zaskoczyła i sparaliżowała wszystkich. Społeczeństwo zaczęło szukać profilaktycznych rozwiązań, mogących pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się SARS-Cov-2. Ludzie zaczęli przykładać szczególną uwagę do higieny i ograniczać kontakty z innymi osobami do minimum. Ze sklepowych półek zaczęły masowo znikać m.in. maseczki do twarzy czy preparaty do dezynfekcji rąk. Z tego powodu trzeba było samodzielnie wytwarzać tego typu środki ochrony w warunkach domowych. 

Ochrona przed wirusami i bakteriami

Chcąc uchronić się przed drobnoustrojami należy zadbać przede wszystkim o higienę dłoni. Niezwykle ważne jest mycie i dezynfekcja rąk, gdyż każdego dnia dotykają one wielu powierzchni, na których mogą znajdować się wirusy i bakterie. Kolejnym działaniem prewencyjnym będzie noszenie maseczki bądź przyłbicy w przestrzeni publicznej i unikanie zatłoczonych miejsc. Wracając do domu ze sklepu czy innego miejsca zgromadzeń warto jest wyprać noszony strój. Regularnemu oczyszczaniu powinny podlegać także powierzchnie często używane takie jak klamki, blaty czy telefony komórkowe. Żel antybakteryjny do dezynfekcji rąk stał się nieodłącznym przyborem higienicznym, który większość osób przy sobie posiada. Produkty dostępne w sklepach, często w swoim składzie zawierają zbędne produkty konserwujące, a przy tym ich cena nie należy do najniższych. Oprócz tego, na początku pandemii w Polsce tego typu specyfiki były bardzo trudno dostępne. Obecnie liczba zakażonych koronawirusem wciąż się zwiększa. Specjaliści przewidują także gwałtowny wzrost zakażeń w okresie jesiennym. Warto więc być przygotowanym na tego typu okoliczności i wiedzieć, jak przygotować środek do dezynfekcji rąk samodzielnie, w sposób ekologiczny.

Płyn do dezynfekcji rąk – jak zrobić 

Składniki

Chcąc samodzie wykonać płyn do dezynfekcji rąk z alkoholem potrzebne będą następujące składniki:

  • alkohol etylowy (np. spirytus 96%)
  • gliceryna
  • woda destylowana (lub uprzednio przegotowana)
  • woda utleniona

lub w celu uzyskania bardziej żelowej konsystencji:

  • żel aloesowy o wysokim stężeniu (gotowy produkt np. z apteki bądź pozyskany z liści rośliny)
  • alkohol etylowy (np. spirytus 96%)

Płyn do dezynfekcji rąk – przepis na bazie alkoholu i gliceryny

W celu uzyskania 100ml płynu należy w niezanieczyszczonym naczyniu wymieszać 83,5 ml alkoholu, 4 ml wody utlenionej, 1,5 ml gliceryny i 11 ml wody destylowanej. Przygotowany roztwór przelać do plastikowej bądź szklanej zamykanej szczelnie buteleczki. Dla łatwiejszego wydobycia produktu można zastosować dozownik z atomizerem.

Płyn do dezynfekcji rąk – przepis na bazie alkoholu i żelu z aloesu

W celu uzyskania produktu o żelowej konsystencji należy w oczyszczonym naczyniu zmieszać alkohol z żelem aloesowym w proporcji 5:2. Następnie przełożyć przygotowaną mieszaninę do plastikowego bądź szklanego pojemnika z zamknięciem. Chcąc ułatwić wydobycie produktu z buteleczki można zastosować dozownik z pompką. 

Stosowanie płynu do dezynfekcji

  • Płyn powinien być używany, w sytuacjach, kiedy dojdzie do kontaktu z potencjalnie zabrudzonymi i zakażonymi powierzchniami, czyli takimi, które mogły być dotykane przez inne osoby, a w danym momencie nie ma możliwości umycia rąk wodą z mydłem.
  • Aby płyn skutecznie działał, należy zachować odpowiednie proporcje składników.
  • Żel dezynfekujący należy wstrząsnąć przed każdym użyciem.
  • Produkt wykonany w warunkach domowych, z naturalnych składników ma krótszą datę przydatności, która wynosi około 3 miesięcy. Lepszym wyborem będzie dorabianie kolejnych porcji żelu na bieżąco, gdy skończą się poprzednie buteleczki, niż wytworzenie ogromnej ilości płynu na zapas, za jednym razem. Przygotowaną buteleczkę z płynem warto oznaczyć datą produkcji.
  • Podczas stosowania produktu należy pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry, gdyż środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu mają działanie przesuszające. Na poważniejsze podrażnienia wywołane wysuszeniem np. popękaną skórę można zastosować maść zawierającą witaminę A lub czystą lanolinę. 

Napisane przez admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czy samochod elektryczny sie oplaca

Czy samochód elektryczny się opłaca?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrac

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?